Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 10

Osoby zaś które przychodziły na widzenie musiały podpisać kartkę z oświadczeniem, że nie będą mówić o niczym, co tam widziały. Rzadko udawało się więźniom dostać prawo do widzenia, ale jeśli komuś się udało, wszyscy cieszyli się jego szczęściem. Zdarzyło się nawet, że jeden z więźniów dostał list od żony, w którym informowała o narodzinach dziecka, które zostało poczęte w czasie widzenia. Wszyscy bardzo się cieszyli.

Zmartwychwstanie
Każdy więzień marzy o pobycie w szpitalu, który wiąże się ze spaniem w czystej pościeli, odpoczynkiem od pracy, powrotem, choć na chwilę, do normalności. Któregoś dnia Gustaw, po tym jak na mrozie zdejmuje koszule i dostaje wysokiej gorączki, trafia do szpitala. Przez pięć dni był w gorączce. Czuł wówczas nienawiść do ludzi i swoją wielką samotność. Po tych dniach, gdy odzyskał siły, zaczął rozmawiać ze swoimi sąsiadami.

Był wśród nich Michaił Stiepanowicz, aktor, który dostał wyrok za przesadne zaakcentowanie w jednym z filmów szlachetności jednego z bojarów Iwana Groźnego. Wierzył jednak w ustrój i był przekonany, że zasłużył na karę. Siostra Jewgienija Fiodorowna, która obsługiwała salę Gustawa wyszła w więzieniu za lekarza, Jegorowa. Ich uczucie oparte było na wspólnej przeszłości więźniów i wzajemnym szacunku. Gustaw jednak uważał, że w tym związku jest coś dziwnego i nie przetrwa długo, gdyż lekarz po pracy wychodził z obozu, a jego żona, wciąż więźniarka, w nim zostawała. Miesiąc po wyjściu ze szpitala autor odwiedził Jewgieniję Fiodorwnę i zastał u niej studenta Jarosława R.

Pod koniec lata R. Został wezwany na etap do obozów peczorskich (najprawdopodobniej był w tym udział zazdrosnego Jegorowa). Wówczas Fiodorowna zgłosiła się również na jakikolwiek etap. Jej prośba została odrzucona, ale Jegorow przestał przychodzić do żony. Jewgienija