Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 11

Fiodorowna zmarła w styczniu 1942 roku podczas porodu.

Wychodnoj dień
Zgodnie z przepisami obozowymi, więźniowie, po wyrobieniu odpowiedniej normy pracy, mieli prawo do jednego dnia wolnego. Gdy skazańcy dowiadują się o nim dzień wcześniej, stają się dla siebie mili i serdeczni. Każdy tego dnia robi to, co zechce. Rano jest rewizja, następnie porządkowanie baraków, a później każdy już ma czas na wypoczynek. Gustaw tego dnia postanawia odwiedzić baraki, w których przebywają jego znajomi.

W baraku „lesorubów” stary Kozak Pamfiłow czyta głośno listy, które dostał od syna. Jednak wszystkie listy są stare, mężczyzna nawet podrabia w nich daty na nowsze, aby mieć złudzenie, że syn o nim pamięta. Jednak któregoś dnia, gdy dostaje list od syna, z którego wynika jasno, że syn przeszedł na wiarę socjalistyczną, usprawiedliwia nawet zamknięcie ojca, Pamfiłow rozumie wreszcie, że stracił syna i pali wszystkie jego listy. W kwietniu przez Jercewo przeszedł transport oficerów i żołnierzy sowieckich. Był wśród nich syn Pamfiłowa. Dochodzi do pojednania ojca z synem.

Wieczorem autor wraca do swojego baraku, a tam wszyscy słuchają opowieści Fina – Rusto Karinena o jego próbie ucieczki z obozu. Mężczyźnie udało się uciec i ukrywać przez kilka dni, ale po jakimś czasie błądzenia chłopi z okolicznej wsi przyprowadzają go do obozu, gdzie zostaje surowo ukarany. Karinen mówi, że z obozu nie ma ucieczki. Więźniowie kładą się spać ze słowami na ustach, że następnego dnia trzeba iść do pracy.

CZĘŚĆ DRUGA
Głód
Kobiety w obozie znacznie gorzej znosiły głód fizyczny i seksualny niż mężczyźni. W obozie nikt nie potępia chłopca, który, by polepszyć swój byt, zostaje kochankiem starej lekarki, ale kobieta, która oddaje się z głodu odrażającemu starcowi jest prostytutką. Taka jest moralność obozowa.