Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 3

historie współwięźniów.

Wszyscy byli oskarżeni o szpiegostwo, a wybuch wojny uchronił ich przed wyrokami śmierci. Po wieczornym apelu Paweł Iwanowicz czytał na głos informacje z frontu z gazet, które można było kupić w sklepiku. Generałowie ożywiali się wówczas, dyskutując o szansach obu stron. Gustaw leżał obok  generała Artamjana, brodatego Ormianina, który jednak nigdy się do niego nie odzywał. Którejś nocy wziął niespodziewanie rękę Grudzińskiego, wsunął ją pod swój koc i przytknął do klatki piersiowej. Poczuł pod koszulą wklęśnięcie na żebrach, to samo pod kolanem.

Następnego dnia Gustaw i Szkłowski zostali wzięci na etap. W pociągu siedzieli w jednym przedziale z „urkami”, którzy grali w karty. Jeden z nich zażądał od Szkłowskiego, by oddał mu swój płaszcz, który właśnie przegrał w karty. Granie w karty o cudze rzeczy było częstą praktyką wśród „urków”. W Wołogdzie Gustaw jako jedyny został zabrany z przedziału. Szkłowski pożegnał go i życzył powrotu do kraju. W wołogodzkim więzieniu spędził jedną noc, a następnego przewieziono go z kolejnym etapem na stację Jercewo pod Archangielskiem, gdzie czekał na więźniów konwój.

Nocne łowy
„Proizwoł” były to rządy więźniów w zadrutowanej zonie obozowej od wieczoru aż do świtu. Okres „pionierski” sowieckich obozów trwał od 1937 do 1940 roku. Trzydziesty siódmy to dla starych więźniów data tak przełomowa, jak zburzenie Jerozolimy dla ortodoksyjnego Żyda. Właśnie tacy więźniowie byli pierwszymi towarzyszami autora – inżynier rolnik Polenko i teletechnik z Kijowa, Karboński. Opowiadali oni, że obóz kargopolski założyło przed czterema laty sześciuset więźniów, wysadzonych w lesie archangielskim, w pobliżu stacji Jarcewo. Mieszkali w szałasach z gałęzi, było bardzo zimno i warunki były ciężkie. Zaczęła wśród nich rosnąć śmiertelność