Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 7

go, chodziły słuchy, że przed aresztowaniem był enkawudzistą, a on sam nie robił nic, by rozwiać te plotki. W grudniu w obozie zatrzymał się etap z Kruglicy. Jeden z więźniów rozpoznał Gorcewa, jako pracownika więzienia w Charkowie, który lubował się w najstraszliwszych torturach więźniów. Gorcew zostaje ciężko pobity przez więźniów i ledwie uchodzi z życiem. Po tym, jak dochodzi do siebie, zostaje skierowany do najcięższych prac. Tym samym „oddział ofiarował więźniom jednego ze swych dawnych ludzi”. Gorcew nie wytrzymuje tego fizycznie i któregoś dnia w drodze powrotnej spada z sań do śniegu i umiera.

Zabójca Stalina
Kurza ślepota była chorobą, na którą często zapadali więźniowie w obozach na skutek złego odżywiania (braku tłuszczów). Kurzych ślepców nie posyłano w obozie do prac kończących się po zmroku.

Pewnego dnia do brygady autora zostaje przydzielony mężczyzna, który dostał wyrok za to, będąc wysokim urzędnikiem komisariatu ludowego, podpił sobie z przyjacielem i założył się z nim, że trafi pierwszym strzałem w oko Stalina, który wisiał na przeciwległej ścianie. Wygrał zakład, ale po paru miesiącach przyszło do niego dwóch oficerów NKWD i zasądzono go zaocznie na dziesięć lat. W czasie pracy okazuje się, że więzień ten zataił fakt, że jest kurzym ślepcem, po zapadnięciu wzroku nie może sobie poradzić w pracy. Po tym incydencie został wysłany z karną brygadą do lasu. P kilku miesiącach tak wycieńczającej pracy umiera. Na krótko przed śmiercią Gustaw spotkał go i podzielił się z nim swoją zupą. Mężczyzna był już wtedy w sporym obłędzie, krzyczał, że to on zabił Stalina.

Drei Kameraden
Wieczorami Gustaw chodził często do baraku, zwanego „pieriesylnym”. Byli tam więźniowie, którzy czekali na etap. W lutym 1941 roku poznał tam trzech Niemców, którzy odróżniali się od