Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 8

reszty pewną wyniosłością i lepszym odzieniem. Najmłodszy z nich – Stefan był studentem na uniwersytecie w Hamburgu, a Hans i Otto pracowali w warsztatach mechanicznych w Düsseldorfie. Przed puczem hitlerowskim wszyscy trzej należeli do niemieckiej partii komunistycznej, ale nie znali się nawzajem. Po pożarze Reichstagu partia wysłała ich za granicę, uciekli do Rosji. W czasie Wielkiej Czystki oskarżono ich o szpiegostwo i zamknięci w więzieniu moskiewskim. Tam więźniowie, gdy dowiedzieli się o pakcie niemiecko-sowieckim z gazet zażądali uwolnienia i rozpoczęli protest głodowy. Po miesiącach negocjacji władze sowieckie zgodziły się w końcu na repatriację byłych komunistów niemieckich, ale zastrzegli sobie, że zostawią kilkudziesięciu w Rosji, według własnego uznania. Więźniowie, nie mając wyjścia zgodzili się. W grupie kilkudziesięciu zatrzymanych zaś znaleźli się Hans, Otto i Stefan.

Następnego dnia Niemcy wyruszają do Niandomy. Gustaw w 1947 roku dowiaduje się z ust jednego z uczestników strajku głodowego, że Rosjanie zatrzymali wszystkich Niemców, rozbijając ich na grupki i każdą umieszczając w innym więzieniu, a NKWD siłą przekazywało niemieckich Żydów w ręce Gestapo.

Ręka w ogniu
Głównym celem sowieckich obozów pracy było całkowite wyeksploatowanie więźnia, co pomagało w jego zupełnym przeobrażeniu. Więzień zmęczony przesłuchaniami nocnymi i torturami zaczynał wierzyć w przestępstwo, którego nie popełnił.

Któregoś dnia do brygady Gustawa zostaje przydzielony nowy więzień – Michaił Aleksiejewicz Kostylew. Więzień ten, po dwuletnim pobycie w obozie, uświadomił sobie, że oszukano go w czasie śledztwa. Kostylew był wychowany przez ojca w wierze w komunizm, po dostaniu się na uniwersytet zaczął czytać dzieła Stalina i Lenina, brał udział w zebraniach partyjnych. Będąc na