Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - streszczenie - strona 9

drugim roku studiów, Kostylew znalazł małą prywatną wypożyczalnię, dzięki której zapoznał się z dziełami Balzaca, Stendhala, Flauberta. Dzieła te zupełnie zmieniły jego pogląd na życie w Europie Zachodniej, odsunął się od partii.

Któregoś dnia złożono na niego donos. Po wielu dniach bicia i ciężkich przesłuchań uwierzył w swoją winę, czyli, że chciał obalić ustrój Związku sowieckiego przy pomocy obcych mocarstw. Został skazany na 10 lat i przewieziony do obozu w Mostowicy. Cieszył się tam sympatią innych więźniów, ponieważ zawsze każdemu chętnie pomagał.

W marcu 1941 roku został przywieziony do obozu w Jarcewie. Miał zacząć pracę z tragarzami po zagojeniu się rany, którą miał na ręce. Pewnej nocy Gustaw widzi, jak Kostylew odwija zabandażowana rękę, a następnie wkłada ją do ognia. Chłopak poprosił, by nikomu o tym nie mówił, robił to, by mieć czas na czytanie i unikać pracy.

Kostylew dowiaduje się, że w maju ma przyjechać na widzenie jego matka. Żyje tylko tym dniem, gdy nagle okazuje się, że figuruje na liście osób, które w kwietniu zostaną wysłane na etap. Oznacza to, że nie będzie mógł zobaczyć matki. Gustaw, widząc rozpacz przyjaciela, oferuje władzom, by zamiast Kostylewa przeniesiono jego. Prośba ta nie zostaje rozpatrzona. Następnego dnia autor dowiaduje się, że Kostylew oblał się wrzątkiem i leży w szpitalu. Chłopak wkrótce umiera. Nikt nie informuje o tym jego matki, która dopiero przyjeżdżając na widzenie, dowiaduje się o śmierci syna.

Dom Swidanij
„Dom Swidanij” było to nowo wybudowane skrzydło baraku, obok wartowni, w którym więźniowie spędzali 1-3 dni na widzeniu z krewnymi. Skazańcy, którzy mieli widzenie dostawali nowe ubranie, byli umyci i ostrzyżeni. Władze chciały zachować pozory, że obóz jest miejscem zwyczajnej pracy i nikomu nie dzieje się w nim krzywda.