Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inny świat - Geneza utworu


Utwór był pisany w latach 1949-50, a po raz pierwszy opublikowany w 1951 roku w języku angielskim. W 1953 roku został wydany po polsku w Londynie. Są to wspomnienia pisarza z obozu sowieckiego w Jercewie, gdzie miał odbyć swój pięcioletni wyrok. Herling-Grudziński został aresztowany przez NKWD, gdy próbował przeprawić się przez granicę rosyjsko-litewską. Po miesiącach śledztwa i przesłuchań został oskarżony o szpiegostwo dla państwa niemieckiego. Głównym dowodem był pierwszy człon jego nazwiska, który ma niemieckie brzmienie, a także oficerskie buty, które miał przy sobie.

„Inny świat” jest opisem przeżyć, osobistych doświadczeń oraz obserwacji z obozu pracy w Jercewie. „[...] jako dwudziestoletni chłopiec znalazłem się w samym środku totalitarnego wieku i w łagrze sowieckim uczyłem się, na czym polega w praktyce ta „nowa moralność”, którą postanowili wprowadzić w życie ideolodzy totalitaryzmu. Uczyłem się więc na własnej skórze, jakie są zasady, podstępy i zasadzki zastawione przez totalitaryzm przez człowieka – i jakie wynikają z niego zagrożenia dla naszego człowieczeństwa” – mówi pisarz w rozmowie z Włodzimierzem Boleckim.